Lashing

Lashing

Lashing, ingilizce bağlama kelimesinden yola çıkılarak lojistik sektöründe kargoların sabitlenmesi anlamında kullanılan bir kelimedir. Lashing işlemi genel anlamıyla kargoların sağlıklı bir şekilde nakliyesinin sağlanması için, taşındığı araca, birbirine doğru şekilde sabitlenmesi anlamına gelir. Sabitleme işlemi araç üzerindeki yüklerin araca sabitlenmesi, konteyner ile taşınan yüklerin konteyner içerisinde sabitlenmesi, flat rack, flat platform gibi ekipmanlarla taşınan yüklerin konteynerlere sabitlenmesi, proje kargo gemilerinde taşınan yüklerin gemi ambarına ya da güvertesine doğru şekilde sabitlenmesi gibi farklı durumlarda gerçekleştirilmektedir.

Lashing işleminin uluslararası CTU ( Cargo Transport Units ) kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. CTU ( Cargo Transport Units ) standartları, IMO ( Uluslararası Denizcilik Örgütü ), ILO ( Uluslararası Çalışma Örgütü ) ve UNECE ( Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu ) ortak çalışması belirlenmiş, en doğru ve sağlıklı yük emniyetine uygun bağlama koşullarının sağlanabilmesi için tespit edilmiş yöntemlerdir. CTU genellikle denizyolu ve karayolu taşımaları için genel çerçeveler çizerken, benzer şekilde AAR ( Association of American Railroads ) demiryolu taşımalarında benzer bilimsel lashingleme yöntemleri hakkında kurallar oluşturulmuştur.

CTU standartlarına uygun lashingleme hizmeti alabilmek için profesyonel eğitim almış uzman firmalardan hizmet almak gerekmektedir.

GG İklim Grup Liman Hizmetleri A.Ş. olarak CTU ( Cargo Transport Units ) standartlarına uygun lashingleme hizmeti vermekteyiz. Sabitleme, bağlama ve yük emniyeti konusu başta olmak üzere daha detaylı bilgileri de içeren paylaşımları www.ggiklim.com sayfamızın blog bölümünden ve medya bölümümüzün altında bulunan aylık bültenlerimizden sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz.

Proje yüklerinizin araç, mafi, konteyner içi, flat rack konteyner, gemi ambar içi ve ambar üstüne emniyetli bir şekilde nakliyesine yardımcı olmak için, lashing ( bağlama ve sabitleme ) işlemleri; konusunda uzman ekiplerimiz tarafından, uluslararası standartlarda, sertifikalı malzemelerle en verimli ve etkin şekilde gerçekleştirilmektedir. Aynı sekilde lashing cözümü & emniyetli bir şekilde sökümü ( unlashing ) hizmeti yine uzman ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Lashing islemlerinizi Türkiye’nin bütün limanlarında, serbest bölgelerinde, fabrikalarda ve depolarda,  is guvenligi koşullarının uygun oldugu kosullarda, uluslararası standartlara uygun sekilde 7/24 gerçekleştirebiliyoruz. Değerli görüşlerinizi ve taleplerinizi bekleriz. 

Size uygun çözümleri birlikte bulalım.