Yük emniyeti ( Cargo securing ) nedir?

Lashing

Yuk emniyeti ( load securing ) olarak da bilinen kargo emniyeti (cargo securing ), esyanın  nakliyesi icin emniyete alınmasıdır.

Avrupa Komisyonu Ulasım Dairesi verilerine göre, lojistikte gercekleşen kazaların %25’i yetersiz kargo emniyetinden kaynaklanmaktadır.

Küreselleşme ve konteynerizasyon ile birlikte daha uzak yerlere, daha fazla yük transferi gerçekleşmeye başlamıştır. Artan yükleme kapasiteleri ve lojistik imkanları beraberinde taşınan eşyanın nakliyesinin daha guvenli ve çevre dostu yöntemlerle transfer edilmesi ihtiyacını doğurmuştur.

Küresel ticaretle birlikte mukavva karton kutularda taşınan küçük parçalardan, devasa makinelere kadar farklı ürünlerin nakliyesi gercekleştirilmektedir.

Nakliyeler icin kamyonlar, vagonlar, uçaklar, gemiler ve kombine olarak birden fazla araç kullanılmakta, yüklenen malzemeler kasalar, paletler, kızaklar, kombine nakliyede kullanılan özel konteynerler gibi farklı paketleme olanaklarıyla küresel olarak dolaşıma sunulabilmektedir.

Yük emniyeti ise bu malzemelerin zaman zaman kombine edilmesi icin birbirleriyle, ve ayrıca taşındıkları vasıtalara guvenli bir şekilde yüklenebilmesini amaçlar.

Yük emniyeti alınmış bir taşıma şekli; eşyanın güvenli bir şekilde transferi icin eşyanın muhteviyatına oldugu kadar, vasıtaya, çevreye ve en onemlisi de insan sağlığına karşı oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Yuk emniyeti alınmamış üniteler, nakliye esnasında kayabilir, konteynere veya vasıtaya zarar verebilir, duşebilir, hasar görebilir, çevreye ve insan sağlığına karşı maddi ve manevi zararlara neden olabilir. Bu nedenle yük emniyeti konusu lojistik zincirinin en önemli halkalarından birini oluturmaktadır. GG İklim A.Ş olarak yük emniyetinin sağlanması konusundaki tecrübelerimizi, her geçen gün gelişen teknoloji ve olanaklarla birleştirerek, riski ortadan kaldıracak seviyede müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz.

 

Menü