Yük emniyeti alınması için kullanılan metodlar

Yük emniyeti ( cargo securing ); yükün nakliyesi için en uygun koşulların sağlanmasıdır. Yük emniyetinin alınmasından farklı metodlar ve materyaller kullanılmaktadır. Bu bölümde yük emniyeti alınması metodlarıyla ilgili kısa bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Genel olarak yük emniyeti alınması için kullanılan metodlar 6 temel başlık altında ele alınabilir.

 1. Engelleme (Blocking ) & Destekleme (Bracing ) yöntemi.
 2. Bağlantı elemanlarıyla sabitleme ( fasteners ) yöntemi.
 3. Sabitleyci Destek ( Dunnage ) yöntemi.
 4. Çemberleme ( Strapping ) yöntemi.
 5. Bağlama ( Lashing ) yöntemi.
 6. Çuvallama ( Dunnage bags ) yöntemi

Şimdi kısaca bu yöntemler hakkında fikir sahibi olalım;

 • Engelleme (Blocking ) & Destekleme (Bracing ) yöntemi :

Yukun öne, arkaya ya da yanlara kaymasını önlemek icin engelleyici ya da destekleyici ahsap, metal cubuk ya da plastik materyaller kullanılması yöntemidir. Aşağıdaki görselde flexitank fitting işlerimize kullandığımız blocking yöntemine ait bir uygulamayı görebilirsiniz.

 • Bağlantı elemanları kullanmak ( fasteners )

Yukun birbirine ya da vasıtaya sabitlenmesi icin büyük civatalar, civiler, kilit sistemleri, ahsap bloklar gibi baglantıyı saglayan ekipmanlarla sabitlenmesi yöntemidir. Bu görselde de blocking ekipmanının, konteyner içerisine vidalarla sabitlenmesi işlemini görebilirsiniz.

 • Sabitleyci Destek ( Dunnage ) kullanmak

Kargo bosluklarına, baskıyı absorbe edecek ahsap, plastik, hava yastığı gibi materyalleri yerlestirerek sabitleme yöntemi. Bu yöntem genellikle, kontyenr içi araç yüklemelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Aşağıda GG İKLİM GRUP LİMAN HİZMETLERİ A.Ş tarafından gerçekleştirilen bir araç yüklemesine ait, sabitleyici hava yastığı ( airbag ) kullanımını gösteren bir örnek bulabilirsiniz.

 • Cemberleme ( Strapping ) yöntemi :

Cemberleme yöntemi tasınabilir ünite olusturmak icin kullanılır. Cemberle turleri arasında celik, polyester, polipropilen, naylon, kağıt ve kompozit gibi materyaller bulunmaktadır. Kullanılan kayıs turu, mukavemet, esneklik, kullanim kolayligi, guvenlik derecesi gibi etkenlere baglı olarak belirlenir.

Her turlü gergi yöntemi kullanilan cemberleme, özellikle de celik cember yöntemi potansiyel yaralanmalara neden olabilecegi icin uzman personel tarafından gerceklestirilmelidir.

 • Lashing (baglama) :

Lashing ( baglama ) yöntemi, yük tasımaciliginde kargonun minimum shifting hareketi ile tasinabilmesine imkan saglayan, yukun konteynere, dorseye, gemiye ya da vagona baglanması islemidir.

 • Cuvallama hizmeti ( Dunnage Bags )

Dunnage torbalaı genellikle homojen sekilli, gıda urunleri, elektronik malzemeler, kimyasal urunler, rulo kagıt gibi malzemelerin, istiflenebilir, sabitlenebilir form almalarına yardımcı olmak icin kullanılan malzemelerdir.

Homojen yapıdaki kargoların stabilize edilerek emniyet altına alınması icin kullanılan bir yontemdir

Menü