Korozyon ve önleme yöntemleri.

Bu yazımızda korozyon nedir ve korozyona karşı nasıl önlem alınabilir sorularının cevabını bulmaya çalışacağız.

Korozyon; metal veya metal olmayan bazı özel alaşımların oksitlenmesi ya da diğer kimyasallarla etkileşime girmesi sonucu uğradığı aşınmadır. Günlük yaşamda, kireçlenme ya da paslanma olarak karşımıza çıkan bu durum, malzemelerin; içerisinde bulundukları ortamın etkisiyle kimyasal ya da elektro kimyasal değişimlere uğrayarak, fiziksel, kimyasal veya mekanik özelliklerinde değişime uğramasıdır.

Yapılan bilimel araştırmalara ve yeni bulgulara göre metal olmayan malzemeler de çevresel etkilerle fiziksel ve kimyasal değiime uğramaktadır. Cam, seramik malzemeler, polimerler ve geleceğin yapı malzemeleri olarak düşünülen bileşik malzemelere kadar farklı ürünler de korozyon tanımına uygun kimyasal ve fiziksel dönüşümlere uğramaktadır.

Demir ve demir cinsenden ( çelik ve dökme demirler ) malzemelerin korozyonu için paslanma terimini kullanabiliriz.  Metal ve metal alaşımların bozulma reaksiyonuna ise oksitlenme adı verilmektedir.

Metallerin su ile temasa uğraması durumunda ( özellikle deniz suyu ) beyaz pas adı verilen korozyon olayı meydana gelmektedir. Bu nedenle metallerin korozyana uğramasını önlemek için farklı önlemler almak gerekir.

Korozyon nedeniyle meydana gelen malzeme, emek ve enerji kaybı yıllık değeri ülkelerin gayri safi milli gelirlerinin yaklaşık %5 değerindedir.

Neden korozyon önlenmelidir ?

  1. Korozyon her şeyden önce insan hayatini ve sağlığını zarara sokan bir olaydır. Bilindiği gibi günlük hayatta kullanılan bakırın insan hayatına olan zararlarından dolayı, üst yüzeyleri kalay malzemesi ile kaplanmaktadır.
  2. Korozyon dünyadaki metal kaynaklarının önemli israf nedenidir. Her yıl üretilen metalik malzemelerin yaklaşık 1/3’ü korozyon nedeni ile kullanılamaz hale gelir. Devre dışı kalan metalik malzemeler hurda olarak yeniden işlense bile bunun da 1/3 lük bölümü yeniden geri kazanılamaz hale gelir ve doğaya geri döner. Sonuç olarak 1/10 luk bir kayıp meydana gelir.
  3. Korozyon nedeni ile yaşanan bu malzeme kaybı, aynı zamanda emek, sermaye ve enerji kaybı anlamına gelir.
  4. Korozyon çevrenin kirlenmesine yol açar. Kirlenen ortamda bulunan metaller, metal safsızlığı nedeniyle yeniden korozyon riski altında bulunurlar. Dolaylı olarak da korozyondan yaşanan malzeme kaybı yeni üretim ihtiyacına, yeni üretim de çevrenin kirlenmesine, kirli çevrede korozyona neden olur. Bu çözülmesi gereken bir döngüdür.

Faaliyet alanımız gözönüne alındığında bu yazımızda, özellikle denizyolu ile uzun transit süreli nakliyeleri gerçekleşen metal ve metal alaşımlı malzemelerin korozyona karşı korunması ile ilgili olarak müşterilerimize farklı çözümler sunmaktayız.

Yüklerin Korozyona karşı korunması :

Uluslararası ticarete konu malzemelerin lojistik işlemleri gerçekleştirilirken korozyona karşı önlenmesi büyük önem taşımaktadır.

Aşamalı olarak ;

  1. Üretim sonrası depolama alanlarının temiz, kuru ve neme karşı önlemleri alınmış olmalıdır.
  2. Paketleme esnasında profesyonel ekipler tarafından uygun malzemeler ile paketleme yapılmalı, paket içerisine nem oluşumunun önlenmesi gerekmektedir.
  3. Paketlemede oksitlenmeye karşı önleyici malzemeler kullanılmalıdır.
  4. Denizaşırı paketleme adı verilen özel yöntemler kullanılmalıdır. Doğru paketleme ile nakliye esnasında oluşabilecek dış etkenlere karşı koruma sağlanmalıdır.
  5. Teslim yerinde, yine depolarda korozyona karşı gerekli önlemlerin alındığı alanlarda muhafaza sağlanmalıdır.

Seaworthy packaging ( denizaşırı paketleme ) standartları uyarınca malzemelerin deniz suyu ve nem ile temasını önlemek amacıyla en son standart VCI SHRINKELME sitemi ile hizmet sunmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için operasyon@ggiklim.com maili üzerinden bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

 

, , ,
Önceki yazı
En çok kullanılan 10 farklı konteyner modeli…
Sonraki yazı
Fümigasyon ve Fümigasyon Sertifikası (Fumigation Certification)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü