Fümigasyon ve Fümigasyon Sertifikası (Fumigation Certification)

Fumigasyon Nedir?

Fumigasyon, böcekleri (tüm dönemlerinde) ve diğer zararlı etmenleri (nematod, mantar, bakteri gibi) öldürmek amacı ile kapalı bir ortamda, belirli bir ısıda ve miktarda gaz halinde kimyasal bir madde (fumigant) vermek ve belirli bir süre gazı bu ortamda tutma işlemidir.

Fumigasyonun amacı

Fumigasyonun birçok çeşidi vardır. Uluslararası ticaret açısından bizi ilgilendiren ise konteyner fumigasyonudur. Uluslararası sularda seyir alan yük ve yolcu gemilerinin ambar, depo ve konteyner bölümlerinde çok kolay bir şekilde üreyebilen organizmalar, böcek ve haşereler; ürün ve malzemelere hatta yolcu ve mürettebata zarar verebilmektedir. Bu nedenle konteyner fumigasyonu, ülkeler arası ticari ilişkilerde taşımacılık sektörü düşünüldüğünde en önemli fumigasyon türlerinin başında gelmektedir.

Fümigasyon Sertifikası(Fumigation Certification) nedir?

Uluslararası yük taşımacılığında, tüm uluslararası nakliye belgelerinin sırayla olması çok önemlidir. Buna göre, her gönderi için orijinal konşimentolar, paketleme listeleri, ticari faturalar gibi belgeler olmak zorundadır, ancak çıkış veya varış noktasına sevk edilen malın türüne göre bazı ek şartlar vardır. Bu belgelerin biri de fümigasyon sertifikasıdır. Fümigasyon sertifikası, nakliye konteynırlarındaki tüm ahşap ambalaj malzemelerinin zararlı etmenlere karşı menşe ülkelerinde fümige edildiğine dair belgedir. Her zaman gerekli olmasa da, bir dizi uluslararası gönderim belgesindeki diğer öğeler gibi belgelenmesi önemlidir.

Uluslararası nakliyede, bir fümigasyon sertifikası her zaman gerekli olmayan ikincil bir belgedir, ancak dahil edilmemişse nakliyeciler için büyük bir sorun olabilir. Herhangi bir belgede olduğu gibi, gönderinin menşeini terk etmeden önce tüm belgelerin sırayla olması önemlidir. Ve Freight forwarder veya broker’ın sorumluluğu değil, nakliyecinin sorumluluğundadır. Bu yüzden gemiye gönderilmeden önce fümigasyon sertifikasına sahip olduğunuzdan emin olunması gerekir. Fumigasyon belgesi, uluslararası ihracatta istenilen ancak zorunlu olmayan bir belgedir. İhracatçı firmaya ayrılmış konteynerin dolum yapılan kargo ve paletleriyle birlikte ilaçlandığını gösteren/ispatlayan belgedir. Fumigasyon belgesi, uluslararası ticarette gönderenin sorumluluğundadır. Yani konteynerlerin ilaçlanması gönderene aittir. Fumigasyon belgesi, konşimento kopyasına dayanarak hazırlanır. Bu yüzden konşimentonun son hali belli olunca, bunu ilaçlamayı yapan firmaya gönderip bu konşimentoya yönelik belge hazırlanması istenir.

Fümigasyon hizmeti sunmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için operasyon@ggiklim.com maili üzerinden bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

 

, , , , , , , , , , , , ,
Önceki yazı
Korozyon ve önleme yöntemleri.
Sonraki yazı
Proje Taşımacılığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü