En çok kullanılan 10 farklı konteyner modeli…

Uygun nakliye yöntemini seçmek, uluslararası ticaret sürecinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Farklı nakliye modlarının kullanılabilmesinde anahtar faktörlerin başında da doğru konteyner tipinin kullanımı gelmektedir. Peki Dünya ticaretinde en çok kullanılan 10 farklı konteyner modeli nasıl?

  1. STANDART ( DRY ) KONTEYNERLER

Dünya ticaretinde en çok kullanılan ve bilinen konteyner tipleridir. Boyutlarına göre 20 DC / 40 DC / 40 HC / 45 FT / 40 PW olmak üzere türleri mevcuttur. Standart konteynerlere yüklenen yüklerin doğru şekilde istiflenmesi, yüklenmesi gerekmektedir.

Lashing açısından düşündüğümüzde bu konteynerlerin içerisinde belirli derecede sabitleme yapılabilme kabiliyeti sağlayan lashing pointler bulunmaktadır.

2. FLAT RACK KONTEYNER

Ağırlığı ve boyutları standart konteynerlere yüklenemeyen malzemeler için kullanılan özel amaçlı proje konteynerleridir. Kendi içerisinde ; standart flat rack, flat rack high cube, flat rack collapsable – folding end (katlanabilir ) ve flat platform olmak üzere 4 farklı türü mevcuttur. Genellikle maksimumtaşıma tonaj
kapasiteleri 35-38 ton aralığında olan bu konteynerler proje taşımaları konusunda çok önemli ekipmanlardır. Gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda taşıma kapasiteleri günümüzde 48-50 tonu bulan flat rack ekipmanları hizmet vermeye başlamıştır.

3. OPEN TOP KONTEYNERLER

Üstten yükleme yapılması gereken durumlarda kullanılan, adından da anlaşılabileceği gibi üstü açık konteynerlerdir. 20 OT, 40 OT, 40 OT HC gibi türleri mevcuttur. Bu tip konteynerlere yükleme yapıldıktan sonra branda adını verdiğimiz kumaşlar ile konteynerin üzeri kapatılmaktadır. Eğer konteynerin yüksekliğinden fazla bir yük yüklendi ise yükte taşma var ( out of gouge ) anlamına gelir. Bu tür OOG yükler için malzemenin ölçüsüne göre branda hazırlanarak konteynerin – yükün üstü kapatılır.

4. HARD TOP KONTEYNERLER

Teknik olarak Open top konteynerler sınıflandırmasına da alınabilecek bu konteyner modelini open top konteynerlerden ayıran özellik, branda ile kapatılması yerine kendisine ait özel üretilmiş portatif üst kapak kullanılmasıdır. Bu konteyner ile yapılan yüklemelerde üstten yükleme zorunluluğu olan hassas yüklemeler yüklendikten sonra standart konteyner gibi bütün kenarları kapatılabilmektedir. Halihazırda belirli armatörlerin
envanterinde ve ürün grubunda bulunan hardtop ekipmanlar hızla yaygınlaşmaktadır.

5. TÜNEL KONTEYNERLER

Teknik olarak standart dry konteynerlerle aynı özellikleri taşır.Tek farkı her iki taraftan da açılabilir özellikte olmalarıdır. Tünel konteynerler yükleme ve boşaltma kolaylığı sağladıkları için yakın gelecekte yoğun olarak kullanılımının artacağını düşünüyoruz.

6. YANDAN AÇILIR KONTEYNERLER ( Side Open Containers )

Adından da anlaşılacağı üzere, yine yükleme kolaylığı sağlayabilen özel amaçlı yan duvarları açılır konteynerlerdir. Yükleme ve boşaltmada önemli kolaylıklar sağlamaktadırlar.

7. SOĞUTMALI ( REEFER ) KONTEYNER

Belirli ısı derecelerinde transferi gerçekleştirilebilen gıda ve diğer endüstriyel ürünler için geliştirilmiş konteynerlerdir. 20 Reefer ve 40 reefer olmak üzere iki model ürün mevcuttur. Isı kontrolü konteynerlerin içerisindeki mekanizma vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu tip konteynerlerde ısı derecesiyle birlikte, havalandırma ve nem kontrollerinin de doğru yapılmasına dikkat edilmelidir.

8. İZOLELİ ve TERMAL KONTEYNERLER

Ürünlerin uzun mesafeli nakliyelerinde hava değişiklikliklerine karşı konteyner yükleme ısısını koruyabilmeyi sağlayan izolasyon gücü yüksek termal kaplamalı konteynerlerdir. Reeferlerdeki gibi belirli ısı derecesini mekanizma ile ayarlama imkanı bulunmamaktadır.

9. TANK ( ISOTANK ) KONTEYNERLER

Sıvı likit dökme yükleri taşımada kullanılan özel amaçlı konteyner modelidir. Kimyasal ürünlerin nakliyesinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu tür konteynerlerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında konteynerin yükleme esnasındaki temizlik durumudur. Konteynerler boşaltıldıktan sonra taşıdığı yükten izole edilecek şekilde temizlenmeli ve bir sonraki yüklemeye uygun kondisyona getirilmelidir.

10. YARIM YÜKSEK KONTEYNERLER ( HALF HEIGHT CONTAINERS )

Bu tür konteynerler çoğunlukla tam boy konteyner yüksekliğinin yarısı kadardır ( 1,25-1,30 m). Kömür, mermer, taş başta olmak üzere ağır yükler için yükleme ve boşaltma kolaylığı sağlaması nedeniyle kullanılmaktadır. En büyük avantajı yarı boy olmasından dolayı standart konteynerlere göre daha hafif olması nedeniyle maksimum taşıma kapasitesi konusunda avantaj sağlamasıdır. Ayrıca armatörlere space alokasyon konusunda faydalar sağlamaktadır.

Yukarıda kısaca detaylarını verdiğimiz konteyner tiplerine ek olarak, özel amaçla üretilmiş araç taşımaya yarayan konteynerler, askeri malzemeleri taşımak için özel üretilmiş konteynerler ve ağır kimyasalları yüklemek için kullanılan yine özel üretilmiş varil tipi konteynerler de mevcuttur, ancak bu konteyner tiplerini ürüne özel geliştirilmiş spesifik modeller olduğu için sınıflandırmamıza almadık. Ancak yakın zamanda sektörün ihtiyaçlarına göre farklı modeller ve çözümler üretilecektir.

Menü