Denizyolu Taşımacılığında Gelecek Eğilimler

Dünyanın değiştiği gibi denizcilik endüstrisi de hızla değişiyor. Gelişmekte olan teknolojilerle birlikte deniz taşımacılığında verimliliğin yanı sıra, deniz taşımacılığının yeşil imajını artırmaya odaklanıldı. Deniz taşımacılığı, yeniliklere duyulan ihtiyaç sürekli gelişmektedir. Son birkaç yılı bile göz önünde bulundurduğumuzda bu yenilikler kendini gösteriyor.

Çevreye duyarlı taşımacılık ve küreselleşme gibi eğilimler deniz taşımacılığı endüstrinin manzarasını değiştirdi ve daha öngörülebilir gelecek için sektörü etkilemeye devam edecek.  Bu tip eğilimler, sektör  yöneticilerinin ve çalışanların üstleneceği  yeni zorluklar ve bu zorluklara karşı bulacakları yenilikçi  çözümlerle deniz taşımacılığını daha da heyecan verici hale getireceğe benziyor.  Denizcilik sektöründe meydana gelen değişiklikleri  gözlemlerken, iş modelleri, teknoloji  ve düzenlemelerle ilgili ortaya çıkan bazı trendler fark edilebilir.

Daha Büyük ve Daha İyi Gemiler

Günümüzde, konteyner  taşımacılığı sektöründe  oldukça az sayıda Mega gemiler  vardır. Denizcilik endüstrisindeyseniz veya gemilerle ilgileniyorsanız, genel olarak, muhtemelen büyük konteyner gemilerine ait bazı örnekleri biliyorsunuzdur.  Barzan,  MSC Oscar ve Magleby,  Maersk  MC gibi bin metreden daha uzun  ve kapasite  olarak  5000’den fazla kamyonun taşıyabileceği  kadar yük taşıyabilen  devasa  konteyner  gemilerin sayısı giderek artmaktadır.

Konteyner taşımacılığında son birkaç yılda daha büyük  ve daha iyi gemilere olan talep daha da arttı ve bu eğilim gelecek yıllarda da devam edecek gibi görünüyor.  Her yıl mega gemiler için şu anda mevcut olanlardan daha büyük yeni planlar ve daha verimli tasarımlar bulunuyor. Gelişen teknoloji ile birlikte Konteynerizasyon ve otomasyonun durdurulamaz yükselişi gemilerin daha hızlı boşaltılmasını ve hızlı yüklenmesini sağlıyor  ve bu da mega gemilere olan talebi artıyor. Ayrıca artan maliyetlerden dolayı  ticaret hacmi yüksek olan rotalarda mümkün olduğunca ölçek ekonomisinden yararlanmak mega gemilerin sayılarını arttıran nedenler arasında gösterilebilir.

Artan Uzmanlaşma

Çok uzun zaman önce, konteyner taşımacılığı  kargo taşımacılığının tek makul yolu gibi görünüyordu. Herkes konteyner ticaretini hedef alıyor gibiydi.  Bugün ise zorlu yükleri taşıyan proje gemilerine daha fazla yatırım yapılıyor olduğunu görüyoruz. Bu eğilim, soğuk kargo, kimyasallar, araba ve kamyon gibi ağır makinelerin taşınmasında gözlenebilir.  Rüzgar tribünü parçalarını taşımak için özel olarak yapılmış son derece özel gemiler bile var. Sonuç olarak, nakliye ekipleri artık özel gemiler ve kargolar hakkında uzmanlaşmış bilgilere sahip olmaya yönelmişlerdir.

Daha Yeşil Bir Dünya

Tıpkı bugün birçok sektörde ve günlük yaşamın birçok alanında çevre dostu olma konusunda artan bir odaklanma var. Gemiler büyüdükçe ve daha verimli hale geldikçe,  konteyner  gemilerinin çevresel etkilerini  azaltmaya odaklanan yenilikler etkisini giderek arttırıyor. Pervanelerin ve motorların performansını artırıp, karbon ve kükürt  emisyonlarını  azaltmak için çeşitli iyileştirmeler yapılmıştır. Bu yenilikler, ticari deniz taşımacılığındaki yeşil devrimin sadece bir başlangıcıdır, çünkü geliştirilen yeni  teknikler  ve geliştirilecek olan teknikler daha çevre dostu bir denizcilik  için çalışmaktadır.

Veri Analizi

Deniz taşımacılığı dijital dünyada varlığını giderek attırıyor: kaza verileri, kargo ve konteyner  verileri, denizyolu rotaları, hava durumu verileri vb. Bu veriler analiz edilmekte ve nakliye  operasyon işlemlerini daha verimli ve masrafsız hale getirmek için kullanılmaktadır.

Büyük veri analizi için kullanılan teknolojiler  hızla gelişiyor ama bu teknolojilere sahip olmak için yapılacak yatırımlar küçük ve orta ölçekli nakliye firmaları için karşılamayacakları kadar maliyetli olmaktadır.  Bu nedenle dünyada ve ülkemizde bu teknolojilere ulaşmamızı kolaylıkla sağlayan shipping platform örnekleri vardır.  Bu platformlar nakliye şirketlerine, gelişmiş algoritmalar kullanarak verilerindeki korelasyonları keşfetme olanağı sağladı. Bu korelasyonları tespit etmek, nakliye şirketlerinin operasyonları hakkında daha iyi kararlar almalarına ve operasyonel  süreçte doğabilecek maliyetleri önlemeye yardımcı olmaktır. Örnek verecek olursak, ShipsGo.com  konteyner takip modülü ile konteynerlerinizin yükleme limanından boşalma limanına kadar takibini gerçekleştiriyor, yüklemeniz ile ilgili gecikme ve varış bildirimleri, “gate out” bildirimi gönderiyor. Ve doğabilecek demuraj  masraflarını  önlüyor.   Ayrıca tüm yüklemelerinize dair istatistikleri ve oluşacak verileri tek bir panelde yönetebiliyorsunuz.

Robotik ve Otonom  Makineler

Küresel deniz teknolojisi  trendleri  üzerine hazırlanan bir rapora göre  2030 yılına kadar ticari deniz taşımacılığında belirgin biçimde robotlar ve otonom araçlar kullanılmaya başlanacak. Bu robotlar zorlu hava koşullarında ve ortamlarda öğrenme, kargo taşıma ve denetleme gibi işlevlere sahip olacak.

Bu robotlarla birlikte endüstride yeni tipte monitörler, sensörler ve uzaktan kontrol teknolojisi geliştirilip kullanılacak. Bu tür teknolojiler, denizcilik operasyonlarının diğer yönleriyle ve hatta büyük veriler ve nesnelerin interneti gibi yeni ortaya çıkan teknolojilerle bütünleşecektir. Sonuç olarak, tehlikeli süreçlerle insan etkileşimi ihtiyacı önemli ölçüde azaltılacaktır.

Gelişmiş İletişim

Wi-Fi ve 5G bağlantısı gibi iletişim teknolojisindeki büyümeyle birlikte, ticari gemi gemilerinin denizcilik operatörlerine daha fazla bağlı olması beklenmektedir. Bağlantıların iyileştirilmesi, bu operatörlerin gemileri canlı ses akışları, kayıt cihazları ve HD video akışları gibi teknolojiler aracılığıyla gemileri kolay ve etkili bir şekilde izlemelerine olanak sağlar. Armatörler daha sonra bu teknoloji ile gemi yönetimi ve operasyonları hakkında gerçek zamanlı kararlar alabilirler. Armatörler ayrıca mürettebatı  acil durumlarda çok hızlı bir şekilde bilgilendirebiliyorlar.

, , , , , , , , , , , ,
Önceki yazı
ANTREPO ve SERBEST BÖLGE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü